Kdo je otcem již tradiční Tříkrálové sbírky?
Myšlenku poprvé vyslovil a k účasti v prvním ročníku sbírky v roce 2000 vyzval charity v olomoucké arcidiecézi Jan Graubner, metropolita moravský.
Jak je možné charakterizovat sbírku?
Zdroj: www.acho.charita.cz: Tříkrálová sbírka obnovuje starou lidovou tradici tříkrálových koledníků, předávajících radostnou zvěst o Bohu, který se nám skrze Kristovo narození stal blízkým a miluje všechny lidi. Konáním tříkrálové sbírky dostáváme také možnost se zapojit do pomoci trpícím a potřebným lidem, kteří žijí u nás i v zahraničí. Solidarita s nimi je pro nás velmi důležitá, protože nám pomáhá vyjít ze zahledění se jen na své potřeby a vidět také nouzi druhých. Pokud sami něco dobrého pro druhé vykonáme, poznáme, že Bůh má pro nás připraveno daleko víc, než jsme schopni si představit. Zakusíme opravdovou radost a uspokojení, že se můžeme podílet na díle pomoci těm, kteří tuto pomoc velmi potřebují. Proto upřímně děkujeme Vám všem, kteří jste se rozhodli jakýmkoliv způsobem, podle Vašeho uvážení a Vašich možností podpořit charitní dílo a přejeme Vám k tomu hodně Božího požehnání, pokoje a radosti. Kardinál Miloslav Vlk, primas český Jan Graubner, metropolita moravský
Králové se jmenují Kašpar, Melichar a Baltazar. Proč je nade dveřmi domů C+M+B+?
U písmenek se nejedná o zkratky jmen králů, ale jsou to počáteční písmena z latinského Christus mansionem benedikat, což je překládáno jako Kristus ať žehná tomuto příbytku (po celý rok, proto se za poslední křížek píše letopočet). Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého; nejsou to tedy znaménka "plus" mezi iniciálami. Tuto značku píší králové na dveře domů a chlévů křídou, která byla při slavnostních tříkrálových mších v kostelích posvěcena knězem.
Kdo se může stát koledníkem?
Každý, kdo chce rozdávat radost a pomáhat ostatním, kteří pomoc potřebují.
Musí být koledník věřící a chodit do kostela?
Myšlenkou sbírky je pomáhat druhým. Pokud je Vaše odpověď na otázku "chcete pomáhat potřebným?" kladná, pak toto je jedna z cest, jak pomoci. A čím více z nás bude pomáhat, tím více radosti a pomoci předáme těm, kteří ji potřebují.
Jak mají být koledníci oděni? Kde se dá pořídit královský oděv?
Králové by měli vypadat důstojně a vznešeně, mají mít královské řízy přepásané barevnou stuhou nebo různobarevné pláštěnky s přezkou. Na hlavě mají koledníci královskou korunu, nejlépe zlaté či stříbrné barvy; první koledník může nést na tyči betlémskou hvězdu, další betlém a třetí pokladničku. Králové by se však neměli oblékat do vyřazených ministrantských nebo kněžských obleků, prostěradel či nevhodných přehozů. Těm, kteří se nechtějí vyzdobit sami, jednoduchý kostým zapůjčíme. Korunku si však každý vyrobí sám.
Musí být v pokladničce vykoledován konkrétní obnos?
Je určitě milé, když je kasička zaplněna, ale daleko důležitější je, když koledníci do obydlí přinesou úsměv, písničku, poděkování a koledou upozorní ostatní na to, že jsou mezi námi lidé, kteří pomoc potřebují a že právě prostřednictvím sbírky může každý pomoci.
A co když navštívení lidé do sbírky nepřispějí?
Možná jsou to právě oni, kdo pomoc potřebují. A svojí návštěvou mu koledník může sdělit, kam se pro pomoc obrátit. Proto je důležité vědět něco málo o příslušné charitě.
Co se děje s vykoledovanými penězi?
Všechny finance jsou odeslány na celorepublikový bankovní účet a následně jsou podle jasných pravidel přerozdělovány: 65 % farní charity, resp. organizátor skupinek; 15 % diecézní charity; 10 % humanitární pomoc, 10 % sekretariát a režie. Rozdělení je schváleno radou ředitelů CHČR a Českou biskupskou konferencí. V olomoucké arcidiecézi z rozhodnutí ředitelů v roce 2003 organizátoři ze svých 65 % ponechávají 7 % v tzv. krizovém a nouzovém fondu na pomoc charitám a potřebným při nepředvídaných situacích v arcidiecézi - živelné katastrofy atp.
Jaká jsou pravidla pro využití sbírky?
Už před zahájením sbírky si organizátoři ujasní svůj záměr na její využití, přičemž je kladen důraz na: 1) využití v rámci vyhlášeného záměru sbírky: "Pomoc lidem v nouzi u nás i v zahraničí a rozvoj charitního díla", 2) účelnost, 3) efektivitu, 4) transparentnost. Z pohledu zákona o veřejných sbírkách jsme vázáni účelem, který je v povolení, které vydává státní orgán, uveden.
/Převzato z webu Oblastní charity Zlín/