Ve dnech 29.9. – 3.10 2010 jsme se zúčastnily studijní cesty pořádané Educa partner o.s. a Socio s.r.o. ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb a přispění firmy Kimberly Clark. Průvodcem a překladatelem byl president Asociace poskytovatelů soc. služeb Ing. Jiří Horecký.
Z Tábora jsme vyjeli kolem 9 hod. ráno, cesta byla příjemná a pohodlná, do města Bled nás autobus přivezl kolem 17 hod. Ubytovali jsme se a večer nás čekala společná večeře se zástupci slovinské asociace. Na té jsme byli srdečně přivítáni presidentem slovinské asociace Borisem Koprivnikarem, který nás doprovázel po celou dobu naší studijní cesty. Večer jsme využili především ke vzájemnému seznámení účastníků a k výměně zkušeností z naší práce.
Během našeho pobytu jsme navštívili 4 domovy pro seniory, z nichž 2 byly nové (jeden státní, jeden soukromý) a 2 starší (oba státní). První nás čekala návštěva Domova pro seniory ve městě Kranj. Domov byl staršího typu, po částečné rekonstrukci s kapacitou 210 lůžek na jedno a dvoulůžkových pokojích. Čekací doba na místo v tomto domově je 3-5 let. Delší doba je dána tím, že Kranj je 4 největší město Slovinska, menší města mají čekací dobu kratší nebo žádnou. Velmi dojemný zážitek nám připravila jedna z obyvatelek tohoto domova, která nám zazpívala českou národní hymnu. Poté nám vypravovala o tom, jak 9 let pobývala v České republice. Dalším domovem, který jsme navštívili, byl nový, krásný domov Fužine v Ljublani, starší domov pro seniory v Postojné a nový domov v Portoroži.
Součástí naší cesty byla také 29. 9. návštěva Národního festivalu pro seniory v Ljublani. Festival byl rozdělen na tři části – první část byla věnována prezentaci výrobků a poskytovatelů služeb, druhá se zaměřila na kulturní doprovodný program napříč generacemi a třetí na bydlení seniorů.
Poté jsme si prohlédli historické centrum Ljublaně a navečer přijeli zpět do hotelu v Bledu.
Den poté - 1.10. – nás čekalo setkání s náměstkem ministra práce, rodiny a soc. věcí Slovinska. Ten nám představil přípravu nového zákona o soc. službách, způsob zajišťování péče o seniory a způsob financování této péče ve Slovinsku.
Ve Slovinsku je celkem 90 poskytovatelů soc. služeb. Do roku 2003 byly soc. služby poskytovány pouze státem, nyní je asi 2/3 zařízení státních a 1/3 soukromých. Soukromí poskytovatelé jsou znevýhodněni, jsou nuceni do plateb zahrnout i náklady na stavbu či opravu budov, což u státních financuje stát. Proto jsou dražší, přestože platba nevypovídá o kvalitě služby. Proto senioři dávají přednost státním domovům, soukromé volí až když ve státních není volné místo. Pakliže se poté místo uvolní, odcházejí do státních zařízení. To by měl částečně změnit nový zákon a vyrovnat nerovné podmínky poskytovatelů.
Jestliže nestačí výše důchodu na platbu služby, jsou povinni doplatit děti. Jestliže děti prokáží, že nejsou schopni z finančních důvodů doplatit, doplácí město. Státní tabulky přesně stanoví podle počtu klientů počet zaměstnanců. Toto platí pro všechny registrované poskytovatele, tedy i soukromé.
Poslední den jsme navštívili krásné přímořské městečko Portorož, někteří odvážní účastníci cesty se vykoupali v moři. V Portoroži jsme strávili poslední noc a 3. 10. ráno vyjeli směrem k domovu.
Studijní cesta byla velmi zajímavá, a to nejen pro možnost konfrontace našich služeb se službami v jiném státě, ale také pro vzájemné sdílení a výměnu zkušeností mezi členy našeho zájezdu.
Mgr. Petra Kuchařová – vedoucí CHD Vlčnov
Marie Gregovská – vedoucí CHD Nivnice