
Tisková zpráva Charity ČR z neděle 9. června 2013
Ani během víkendu neustaly jednotlivé složky Charity ČR v úsilí o pomoc oblastem postiženým, povodněmi. Pomoc probíhala zejména na severu a jihu Čech, za podpory Charity z Moravy a Slezska.
Například v Litoměřicích je v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne otevřen sklad
Humanitární sklad pro obce postižené povodní. Ten otevřela ve středu
Diecézní charita Litoměřice v bývalém kapucínském kostele sv. Ludmily na Kapucínském náměstí, který ochotně zapůjčila místní farnost. „Největší zájem je o nářadí, to mizí rychle,“ říká dobrovolnice Pavla Hampton, sedící u vchodu do kostela za stolem s laptopem, kde právě sepisuje vydaný materiál. „Zejména lopaty, kýble, holinky, košťata a také o kolečka, těch je nedostatek,“ podotýká paní Pavla.
Duchovní na telefonu
Ve spolupráci s biskupstvím vznikla v Litoměřicích ještě jedna mimořádná služba – duchovní pomoc po telefonu. Tu poskytujíkatoličtí kněží litoměřické diecéze prostřednictvím telefonu 702 585 588.
V severních Čechách organizuje Charita vedle linky ubytování osob z evakuovaných obcí a zmíněné nabídky materiální pomoci starostům také pomoc kvalifikovaných dobrovolníků s ostřikovači a přístroji na odsávání bahna a na odborné stavební poradenství. „Nasazení dobrovolníků zatím komplikuje skutečnost, že ve většině obcí, které byly vytopeny, dosud stojí voda,“ popisuje zjištění v terénu Martin Zamazal, hlavní koordinátor povodňové pomoci Charity ČR.
V jižních Čechách
Rozsáhlá činnost rozvinuly také
místní Charity na jihu Čech, které koordinuje Diecézní charita České Budějovice.
V jižních Čechách v sobotu pracovaly dva speciálně proškolené psychosociální týmy z Arcidiecézní charity Olomouc. První pomáhal se sociálním šetřením v Putimi, druhý působil v Bechyni a zejména v Protivíně. „Provedli jsme šetření ve 21 domácnostech a z nich vybrali 4 rodiny, které budou potřebovat následnou péči místní Charity,“ říká vedoucí „protivínského“ týmu, Jana Forrová z Oblastní charity Uherský Brod. „Někteří lidé si potřebovali o svých prožitcích z nedávných dnů třeba jen popovídat, potřebovali, aby jim někdo naslouchal,“ dodává Jana Forrová.
Pomoc z Moravy si pochvaluje také povodňový koordinátor Diecézní charity České Budějovice Roman Tlapák, který má „jižní Čechy“ na starost. „Objíždíme se starosty obcí zasažená území a jsme ujišťováni, že místní lidé vše zvládnou. Při bližším šetření se nám však stává, že situace není tak bezproblémová a mnozí lidé pomoc vítají a potřebují,“ upozorňuje Tlapák.
„Lidé přišli o své domovy, někdy už poněkolikáté. To je velká psychická zátěž hlavně pro lidi starší, osamocené, v dlouhodobé sociální nouzi nebo samoživitelky. Právě takovým lidem Charita ČR dlouhodobě pomáhá skrze své sociální služby, a proto se na ně zaměřujeme i nyní,“ vysvětluje ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.
Arcidiecézní charita Olomouc již vypravila auto s vysoušeči, dezinfekčními prostředky, nástroji a další pomocí do Českých Budějovic, v pátek vyslala zásilku, ve které jsou i čerpadla bahna do Litoměřic. Diecézní charita ostravsko-opavská vysílá podobnou zásilku do Hradce Králové.
Charita v Dotecích víry
Práci povodňových týmů v terénu a formy charitní pomoci představí nedělní rozhlasový pořad Doteky víry. Hostem Evy Hůlkové ve studiu bude Martin Zamazal, hlavní koordinátor povodňových aktivit Charity ČR a po telefonu Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR. Pořad vysílá ČRo-Radiožurnál v neděli 9. června po 22. hodině.
· Sbírkové konto Charity ČR č. ú. 11998822/0800 u České spořitelny, VS 906.
· DMS CHARITAPOMOC na číslo 87 777
· Stav konta dnešnímu dni (7. 6.) je: 2 104 680 Kč. Děkujeme!
· krizová nonstop linka: 737 234 078.
Další informace: