
„Cesta kolem světa za pět dnů“ – takový název nesl charitní tábor, který se v těchto dnech uskutečnil v Pačlavicích na Kroměřížsku. Pobyt dětí plný vědomostních i humorných her a soutěží uspořádala Oblastní Charity Uherský Brod. Není bez zajímavosti, že děti byly ubytovány v pačlavické faře. „Z jedné strany fary byla silnice, ale z té druhé byl krásný dvůr a také velký sad. Na faře byl příjemný chládek a útulné ubytování. Na táboře byla velká sranda, paní vedoucí pro nás neustále připravovaly zábavu a soutěže. Skamarádil se s námi i kuchař, strýc Michal, který vařil vynikající jídla, měli jsme dokonce i mou oblíbenou pizzu,“ netajil své nadšení desetiletý Jeník, jeden z účastníků tábora, který bez zaváhání dodal, že příště pojede na tábor určitě znovu.
Vedení tábora se ujaly pracovnice Oblastní charity Uherský Brod společně s několika dobrovolníky. Důsledně promyšlený a nápaditý program připravily bez nároku na honorář. „Téma jsem nosila v hlavě hodně dlouho a postupně jsme ho společně s kolegyněmi a dobrovolníky připravovali zhruba dva měsíce před začátkem tábora. Zaměřili jsme se na soutěže s tématem putování po zajímavých zemích planety. Při zahájení tábora děti uzavřely s gentlemanem a dobrodruhem Willy Foggem sázku, že stihnou cestu kolem Země za pět dnů a okamžitě se zapojily do soutěží. Například v Austrálii opékaly, v rámci soutěží klokany v podobě špekáčků, v Grónsku lyžovaly na lyžích a oblečení do zimních oděvů, a podobně,“ vysvětlila hlavní vedoucí tábora Jana Forrová, která v Oblastní charitě Uherský Brod pracuje jako sociální pracovnice a koordinátorka dobrovolníků. S organizací tábora, kterého se účastnilo celkem 31 dětí a celkem 11 vedoucích a dobrovolníků, výrazně vypomohl i patnáctiletý František Fojtík. „Na charitním táboře jsem byl potřetí. Baví mě připravovat a vymýšlet hry a také pracovat s dětmi. A co bylo na tomto táboře pro mě nejtěžší? Získat si respekt. Ale myslím, že se mi to povedlo. S dětmi jsem byl kamarád, snažil jsem se vcítit do jejich myšlení. Ale jakmile zlobily, důrazně jsem si zjednal pořádek a ony to respektovaly,“ konstatoval František, který poznamenal, že organizační schopnosti a povědomí, jak pracovat s kolektivem, získal především díky svému několikaletému působení ve skautu.
Každé ráno čekal děti budíček, ranní hygiena, rozcvička a snídaně. Následoval program plný her a soutěží až do oběda, po poledni pak program pokračoval až do večera. V závěru dne pak došlo na společné zhodnocení dne a vzájemné poděkování. Kromě soutěží si děti užily i výpravy do přírody, koupání v bazénu i táboráky s písničkami. „Po celou dobu jsme kladli hlavní důraz na spolupráci dětí, aby přirozeným způsobem zjistily, jak je užitečné a hlavně příjemné si vzájemně pomáhat a držet při sobě. Jsme rádi, že se děti aktivně zapojovaly a dokonale spolupracovaly. Byly vnímavé, snaživé a velmi kamarádské. Jeden druhého bral jako sobě rovného a skutečně si všichni maximálně spolupracovali,“ uzavřela povídání o táboře v Pačlavicích Jana Forrová. Podle jejích slov si velké poděkování za zdárný průběh tábora zaslouží všechny zúčastněné vedoucí, které odvedly velký kus práce. „Dík patří ale i dětem za jejich aktivitu a zapojení se do programu, rodičům za spolupráci, panu kuchaři za skvělá jídla a také sponzorům a podporovatelům, například společnosti Ditipo a Terapeutické dílně Uherský Brod,“ dodala Jana Forrová.