Ráno před osmou jsem před budovou Charity napjatě očekávala, jestli vůbec někdo dorazí. A kupodivu dorazil! Že bude tak zimavé aprílové počasí s občasným sněžením, mrholením a šedivou oblohou, nízkou vlezlou teplotou, to jsem při plánování výšlapu nepředpokládala. Někdo se na hvězdárnu dopravil čtyřkolmo dvoustopě, jiný kolmo, ostatní pěšmo, jak to ostatně bylo i původně myšleno – ovšem s předpokladem krásné jarní vycházky k upevnění kondice.
Na hvězdárně nás už očekával Ing. Rostislav Rajchl s přednáškou na téma archeoastronomie s přihlédnutím k přínosu Cyrila a Metoděje, kteří k nám přinesli Juliánský kalendář. Konstantin jako profesor filosofie v Cařihradu měl obrovské astronomické znalosti, které potřeboval k vědeckým disputacím se Židy a Araby, protože jen s teologickými argumenty by neobstál.
Přes historické počátky dělení času jsme oklikou přešli přes Jana Amose Komenského a jeho tabulku s komentářem jako astronomickou pomůckou zpět do Uherského Brodu - máme 3 orloje, což je velká rarita:
Orloj pod černým Jankem – Dvořákův,
orloj Nivnický – nachází se v muzeu,
orloj Růžičkův – umístěný v budově radnice.
Dostali jsme se k astrální symbolice v architektuře, což všechny přítomné zaujalo, dotkli jsme se magické Prahy, ale i sakrálních staveb v nejbližším okolí. A protože se zúčastnil pamětník - stavitel hvězdárny, došlo i na ukázky fotek z tohoto období. Zajímavých oblastí jsme načali hodně, ale všechno si vyslechnout jsme rozhodně nestihli.
Takže zase při příští návštěvě hvězdárny!
„I podivil jsem se opovážlivosti lidské, že až do nebe se zpínati a hvězdám regule dávati smějí…“
Jan Amos Komenský
Bc. Jana Hrdinová
vedoucí CS