Kontakt

Oblastní charita Uherský Brod
Mariánské nám.13, 688 01 Uherský Brod
IČO: 48489336  -   DIČ: CZ48489336
Číslo účtu: 1540093329/0800
Tel:  572 630 648 (sekretariát)
Fax: 572 631 128
reditel@uhbrod.charita.cz

Finančně nás podporují

Zlínský kraj

Město Uherský Brod
 

Přeprava vozíčkářů

Spolupracujeme

Denní stacionář Domovinka

Naše služby » Denní stacionář Domovinka

Česká Alzheimerovská společnost

Denní stacionář Domovinka je členem České alzheimerovské společnosti. Proto vám představíme tuto společnost trošku blíže.

 


Mezinárodní alzheimerovská asociace „Alzheimer s Didease International“ se připomíná již od roku 1994, 21. září jako Mezinárodní den alzheimerovy nemoci. Česká alzheimerovská společnost se k této tradici připojila krátce po svém vzniku v roce 1997. Od roku 2001 si tento den připomínáme jako Pomerančový den. Jako symbol Mezinárodního dne alzheimerovy choroby je pomeranč, který je známý po celém světě. Česká alzheimerovská společnost má i své logo vážku a také maskota NEDEJSU.

Oblastní charita Uherský Brod se stala v roce 2001 pobočkou ČALS (česká allzheimerovská společnost), denní stacionář Domovinka úzce s touto společností spolupracuje.

Od roku 2005 česká alzheimerovská společnost tento pomerančový den slaví v červnu, kdy má svátek právě zakladatel této choroby Alois Alzheimer, německý lékař.
 
Od roku 2013 Česká alzheimerovská společnost slaví připomínku Alzheimerovy demence v září, od roku 2014 pod názvem DNY PAMĚTI  pro lepší srozumitelnost veřejnosti.
 
 

Kontakt na tuto společnost:
Česká alzheimerovská společnost
Šimůnkova 1600
182 00 Praha 8
Tel.:  286 883 676        
alzheimer.cz
 
Deset příznaků Alzheimerovy choroby (ACH) při kterých vám doporučujeme provedení testů paměti:
 
1. Ztráta paměti, která ovlivňuje schopnost plnit běžné pracovní úkoly
Zapomínat občas pracovní úkoly, jména kolegů nebo telefonní čísla spolupracovníků a vzpomenout si na ně později je normální. Lidé trpící ACH však zapomínají častěji a nevzpomenou se ani později.

2. Problémy s vykonáním běžných funkcí
Hodně vytížení lidé jsou občas roztržití, takže někdy nechají dušenou mrkev stát v kastrolku na sporáku a vzpomenou si na ni, až když už je po jídle. Lidé trpící ACH například připraví jídlo, a nejen že ho zapomenout dát na stůl, ale zapomenou i na to, že ho vůbec udělali.

3. Problémy s řečí
Každý má někdy problém najít to správné slovo, ale člověk s ACH zapomíná i jednoduchá slova, nebo je nahrazuje nesprávnými, a jeho řeč pak nedává smysl.
 
4. Časová a místní dezorientace
Každý někdy zapomene, jaký je den, a kam vlastně jede, je to normální. Ale lidé s ACH se ztrácí ve vlastní ulici a nevědí, kde jsou, jak se tam dostali, ani jak se dostanou domů.

5. Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek
Lidé se někdy tak zaberou do nějaké činnosti, že na chvíli zapomenou na dítě, které mají na starosti. Lidé s ACH úplně zapomenou, že nějaké dítě existuje. Mohou se i nesmyslně obléknout, např. si vezmou na sebe několik košil nebo halenek najednou.

6.Problémy s abstraktním myšlením
Manipulace s kreditní kartou může někoho vyvést z míry, když je trochu komplikovanější než jindy. Člověk s ACH může úplně zapomenout, co ta čísla znamenají, a co s nimi má dělat.
 
7. Zakládání věcí na nesprávné místo
Každý někam založí peněženku nebo klíče. Člověk s ACH dává věci na zcela nesmyslná místa: žehličku do ledničky nebo hodinky do cukřenky.
 
8. Změny v náladě nebo chování
Každý má někdy špatnou náladu. Člověk s ACH podléhá prudkým změnám nálady. Náhle a nečekaně propukne v pláč nebo podlehne návalu hněvu, i když k tomu nemá žádný zjevný důvod.

9. Změny osobnosti
Lidské povahy se běžně do určité míry mění s věkem. Ale člověk s ACH se může změnit zásadním způsobem. Stává se někdy velmi zmateným, podezíravým nebo ustrašeným.
 
10. Ztráta iniciativy
Když je člověk někdy znechucen domácími pracemi, zaměstnáním nebo společenskými povinnostmi, je to normální. Většinou se chuť do práce brzy dostaví. Člověk s ACH může propadnout naprosté pasivitě a potřebuje neustálé podněty, aby se do něčeho zapojil.
Na závěr našeho článku bych Vám ráda ukázala na jednom příběhu, že i malé zázraky se dějí. Je všeobecně známo, že práce s lidmi patří mezi nejnáročnější profese. Pracovník musí být vybaven nejen odbornými znalostmi, ale i lidskostí - trpělivostí, uměním vcítit se, uměním bezpodmínečného přijetí druhého. A podobnými pracovníky jsou členové rodiny. Jim také patří velký obdiv a díky za péči, kterou svým blízkým věnují. Pouze díky spolupráci s rodinou se pak daří tyto malé zázraky uskutečňovat.

 

 

 

V Denním stacionáři Domovinka v Uherském Brodě je možné si zapůjčit následující publikace, které byly vydány Českou alzheimerovskou společností:

  • Dopisy České alzheimerovské společnosti

  • Strategie České alzheimerovské společnosti - Podpora a péče lidem postiženým syndromem demence
     
  • Na pomoc pečujícím rodinám  - Pro ty, kteří pečují o blízké postižené demencí

 

Poslední aktualizace 15. července 2014.  

 

(c) Copyright 2008 Oblastní charita Uherský Brod

Redakční systémy Smart Soft